Slovácký pivovarŠardice 1
696 13 Šardice
Tel. 605 335 106 info@slovackypivovar.cz www.slovackypivovar.cz
Na Slovácko už nejen za vínem a folklórem...
Poloha
Šardice je obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji, 8 km jihozápadně od Kyjova. V současné době zde žije přibližně 2 200 obyvatel. Jedná se o velmi zajímavou lokalitu především z folklórního hlediska - dochází zde ke střetávání klasického kyjovského Dolňácka (se specificky tmavým krojem) s oblastí Podluží (bohatě vyšívaný kroj a červené nohavice), což výrazným způsobem ovlivňuje nejen oblékání, ale také hudbu, písně a tance celého regionu. V obci působí folklorní soubor, cimbálová muzika, soubory dechové hudby a také mužský pěvecký sbor.
Šardice jsou také významnou vinařskou obcí spadající do Slovácké vinařské podoblasti. Vína místního vinařství Neoklas jsou dodávána například na Pražský hrad.
Šardice byly původně obcí spadající pod brněnský augustiniánský řád ze Starého Brna, své genetické pokusy zde prováděl i opat tohoto řádu Johann Gregor Mendel. Významným objektem, který rozhodně stojí za zhlédnutí, je proto Rezidence Šardice - letní sídlo brněnských augustiniánů, kteří se významně zasloužili o zdejší rozvoj vinařství. Rezidence sloužila nejen pro ubytování hospodářského inspektora, ale byla také letoviskem mnichů. Součástí majetku augustiniánů, jinak velkých milovníků vína, byl také Loyderův sklep s lisovnou, vystavěn v roce 1745. V rezidenci se dnes nachází zajímavá expozice měřidel a vah, najdete zde nejrůznější misky, váhy, odměrky a žejdlíky na vážení poštovních zásilek, zlata i obilí. Nejstarší exponáty pochází až z období baroka. Všechny váhy jsou i dnes plně funkční, mezi kuriozity patří měrka na vejce, kde se zobáček ptáčka musel dotýkat vajíčka, aby bylo vejce považováno za standardní. Návštěvníci mají možnost si váhy vyzkoušet a také zapsat aktuální stav počasí do meteorologického listu.
Další významnou památku lidové architektury je Chalúpka čp. 97 - jeden z nejstarších památkových domků u nás, s doloženou existencí od roku 1656. Jedná se o původní vesnický grunt, poslední obyvatelkou chalúpky byla stařenka Marie Siláková (21.3.1894 - 28.3.1991). Její vnučka Alena Foltýnová z lásky a úcty k babičce chalúpku opravila a zachovala nábytek z doby, ve které stařenka žila. Stavení je od roku 2019 zpřístupněno veřejnosti.
Také nedaleké Mutěnice jsou oblíbeným cílem vinařské turistiky, stejně jako Šardicemi i touto obcí prochází 65 km dlouhá Mutěnická vinařská stezka. Hlavní zajímavostí této největší vinařské obce Slovácké podoblasti jsou určitě Búdy - areál téměř 500 vinných sklepů. Jedná se o sklepní lokalitu na okraji obce, najdete zde malebné sklepy našich předků, ale také sklepy vybavené moderním zařízením, degustačními místnostmi i pokoji pro ubytování. Areál začal vyrůstat pod Zárybnickými vinohrady za vesnicí na počátku 18. století, sklepy se kopaly samostatně v několika řadách a přízemní búdy byly stavěny z dusané hlíny. Tyto sklepy dnes tvoří unikátní vinařskou vesnici s názvy ulic, hospodou i několika penziony. Převážná většina z tisíce vinařů v obci jsou dnes drobnými vinaři, kteří hospodaří na malých vlastních vinicích a produkují sudová vína. Několik vinařů se naopak věnuje svým vinicím a sklepům na úrovní podnikání a zaměřují se na přívlastková lahvovaná vína.
Pro sportovně laděné turisty je zde k dispozici už výše zmiňovaná 65 km dlouhá vinařská cyklostezka, která je po nenáročné trase ve tvaru osmičky provede nejkrásnějšími vinicemi a vinařskými sklípky. Mezi další sportovní cíle patří také rozhledna Vyšicko na nejvyšším bodu Mutěnic - kopci Vyšicko (267 m. n. m.). Ze zastřešené plošiny nabízí krásný výhled na malebné a členité okolí Mutěnic, Bílé Karpaty, Chřiby s Buchlovem a Pálavu.
Milovníci historie určitě ocení nedaleký zámek Milotice, barokní zámek, který se řadí mezi u nás nejlépe zachované komplexy budov a zahradní architektury z období baroka.
A abstinující děti zase určitě potěší návštěva zoologické zahrady v Hodoníně...
Pivovar
Slovácký pivovar je nový pivovar regionálního charakteru, který spustil plný provoz teprve před rokem, konkrétně od 1. ledna 2020. Předchozích devět let fungoval jako létající pivovar, který si nechal vařit piva podle své receptury ve spřátelených pivovarech. Projekt výstavby a zařízení pivovaru byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Hlavním cílem těchto projektů je vznik nových sociálních podniků, jak tomu bylo i v tomto případě. Sociálním podnikem se v České republice mohou nazývat organizace naplňující 5 principů sociálních podniků, které jsou definovány Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR) - společensky prospěšný cíl (např. zaměstnávání osob znevýhodněných na trhu práce), sociální prospěch (např. integrace osob se zdravotním postižením do běžného života), ekonomický prospěch (51% případného zisku musí být reinvestováno), enviromentální prospěch (např. snižováním energetické náročnosti a využíváním obnovitelných zdrojů) a místní prospěch (primární zaměření na uspokojení místní poptávky).
Pivovar vaří jak spodně kvašená výčepní piva, tak i svrchně kvašené speciály pivních stylů ALE a IPA, svoji nabídku nicméně i nadále postupně rozšiřuje. Výčepní piva a ležáky se tady vaří na dva rmuty, což je charakteristický postup právě pro česká piva. U těchto výčepních piv nabízí pivovar také dvě varianty - piva filtrovaná a piva nefiltrovaná. Zajímavostí je určitě limitovaná edice Slovácká 12°, do které přidává čerstvě natrhaný chmel přivezený ve stejný den přímo z chmelnice.
Závěrečné hodnocení
Posláním každého regionálního pivovaru je vyhovět místní poptávce. A to se tomuto novému pivovaru určitě podařilo, protože vaří pivo podle místních tradic a chutí. Jedná se o vinařský kraj, je tudíž naprosto v pořádku, že se pivovar zaměřuje na piva s nižší hořkostí, která plně vyhovují místním zvyklostem. Pro nás, co máme naopak rádi hořká piva přiznáváme, že to není úplně naše parketa, především u spodně kvašených výčepních piv, nicméně svrchně kvašené speciály nás určitě nezklamaly. Bohužel jsme ještě neměli možnost ochutnat nefiltrovaná výčepní piva, která by zřejmě měla typičtější chuť řemeslně vyrobených piv. Co nás také zaujalo je status pivovaru jako sociálního podniku, který je povinen striktně dodržovat výše uvedená kritéria. To má samozřejmě v místě daleko širší sociální přesah než samotné podnikání. Určitě se tedy jedná o počin, který si zaslouží naše uznání!
Vřele doporučujeme tuto krásnou oblast navštívit, protože vám může nabídnout nejen výborné víno, ale dnes i také vlastní charakteristické regionální pivo. Přejeme pivovaru hodně štěstí na nastoupené cestě a velmi rádi se do této krásné části naší vlasti přijedeme podívat. I proto, že bychom chtěli lépe poznat místo, kde prožil dětství jeden z našich rodičů...