Rožnovská pivovarská manufakturaPivovarská 6756 61 Rožnov pod RadhoštěmTel. 602 966 769eshop@roznovskepivnilazne.czwww.roznovskepivo.cz
Vezměte ženu do Rožnova na domácí čokoládu a vy si v klidu vychutnejte pivo, které tady dříve vařil i Rothschild...
Poloha
Rožnov pod Radhoštěm je město s přibližně 16 tisíci obyvateli, nachází se přibližně 17 km od Vsetína a je součásti Západních Beskyd.
V roce 1925 zde bylo zřízeno Valašské muzeum v přírodě, lidově nazývané rožnovský "skanzen", nejstarší a největší muzeum pod širým nebem ve střední Evropě. Ve třech expozicích (Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině) je rozmístěno téměř 100 památkových objektů. Celoročně se zde pořádají různé akce pro veřejnost - jarmarky, festivaly, předvádění tradičních řemesel nebo ochutnávky valašských specialit.
Milovníci dalekých výhledů určitě navštíví Jurkovičovu rozhlednu na Karlově kopci přímo ve městě, postavenou v roce 2012 podle původních více než sto let starých nákresů významného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů. Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byla prováděna ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů.
Rodiny s dětmi určitě nevynechají návštěvu zábavního parku Gibon, kde je množství atrakcí pro všechny věkové kategorie - lanové centrum, dětský park, indiánská vesnička s týpí a totemem, G-JUMP, minigolf, dětská překážková dráha a samozřejmě nechybí ani restaurace s nabídkou lokálních specialit.
Z nejbližšího okolí jsou určitě nejznámějším výletním místem Pustevny (1018 m n.m.), nejnavštěvovanější horské středisko Beskyd. Název je odvozen od poustevníků, kteří zde trvale žili, posledním byl zřejmě pověstný poustevník Felix, který ve svém útočišti zemřel okolo roku 1784. Nádherné dřevěné zdobené stavby na Pustevnách projektoval již výše zmiňovaný architekt Dušan Jurkovič. Malebná horská chalupa Libušín byla v březnu 2014 zničena požárem, po dlouhé rekonstrukci za výrazného přispění veřejnosti formou veřejné sbírky se znovu otevřela v červenci 2020. Novou atrakcí na Pustevnách je panoramatická Stezka Valaška s věží v korunách stromů, dlouhá 610 metrů. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník. Z nejvyššího patra věže je za dobrého počasí možné dohlédnout na Jeseníky či Velkou Fatru.
Pokud se vydáte po hřebenové cestě směrem na Radhošť, přijdete k působivé soše Radegasta, slovanského boha úrody, sklizně, hojnosti a pohostinnosti. Podle bájí byl Radegast velkým milovníkem dobrého jídla a pití, často v přestrojení přicházel z hor do údolí mezi obyčejné lidi a nechával se hostit. Když byl s pohostinností spokojen, bohatě se lidem odměňoval. Podle této své vlastnosti dostal i jméno - ten, kdo se rád nechává hostit. Původní sochu v roce 1929 vytvořil v USA sochař Albín Polášek, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. Asi tři metry vysoká socha byla zhotovena z umělého kamene s přísadou žulové drti. Na Radhošti však socha špatně odolávala drsnému horskému počasí, největší škodu soše pak způsobil blesk, který do ni při jedné z bouřek udeřil. Na Radhošti proto byla poté instalována přesná kopie z přírodní žuly od kamenosochaře Jana Sobka z Leskovce. Původní originální socha dnes zdobí vestibul frenštátské radnice.
Po hřebeni budete dále pokračovat až na holý vrchol bájné hory Radhošť, kde se nachází Kaple sv. Cyrila a Metoděje. Kaple byla v roce 1999 rozsáhle rekonstruována a na její opravu bylo použito také dřevo, které dodaly obce i soukromí vlastníci lesů na Valašsku v rámci veřejné sbírky.
Hora Radhošť (1129 m n. m.) bývá tradičně spojována s uctíváním Radegasta. Málokdo ale ví, že je pod povrchem protkána hustou sítí podzemních chodeb, které podle pověstí ukrývají Radegastovu svatyni a zbojnické poklady. První písemné zmínky o využívání radhošťských jeskyní člověkem pochází z 15. století, kromě nejčastěji se uvádějících třech vstupech do podzemí ( Radochova studna, Cyrilka a Volařka), se zde vyskytují další četné vchody, místním nářečím zvané "ďúry". Ty bývaly využívány hlavně pastevci jako chladné sklepy pro ovčí mléko a sýry, ale často také jako úkryty. Pastevci si stavěli své útulky přímo v blízkostí vchodů do podzemí a průchody nitrem hory znali hlavně oni. Nebylo prý nic zvláštního, když si pastýř z rožnovské strany zapálil pochodeň a prošel horou až na druhou stranu. Vypráví se, že v dávných dobách chodby využívali pohanští kněží, kteří v nich uschovávali dary od poutníků. Postupně tak vznikly báje o velikých zde ukrytých pokladech, zlatá Radegastova socha má být údajně ukryta v jeskyni Volařce, kam ji odnesli pohanští kněží, aby neupadl do rukou křesťanů. Vznikly dokonce i knihy s návody, jak se do podzemí dostat, které některé odvážlivce vedly k tomu, aby se pouze s konopným provazem a svíčkou vydali do hlubin hory. Ne vždy se však vrátili zpět, ve tmě nenašli cestu anebo zemřeli hladem. Dodnes se zde tradují pověsti o hrůzných nálezech mrtvol nebo koster zbloudilých ubožáků. Radhošťské podzemí je vědecky dosud neprobádané a není jasné, jestli se ještě někdy podaří alespoň jeden průchozí vchod do podzemí objevit. Pískovcové vrstvy, které tvoří radhošťské podzemí, jsou totiž v neustálém pohybu, o čemž svědčí i občasné mizení pramenů. Dochází tak k postupným změnám průřezu jeskyň, kdy se nové pukliny postupně zvětšují a staré pukliny se naopak zasypávají uvolněnými kameny. Zatímco ještě v roce 1886 tři občané z Trojanovic pronikli až k podzemní říčce, bohumínští speleologové se v roce 1979 nedostali dál než asi 70 metrů.
A neposledním z řady turistických cílů je také rozhledna Velký Javorník, která se nachází na stejnojmenném kopci v nadmořské výšce 918 m.n.m. Rozhledna je pojata jako originální dřevostavba navazující na typickou místní Frenštátsko-Rožnovskou architekturu. Člení se na devět podlaží, přičemž první podlaží je obloženo ve stylu Valašské roubené stavby tvořící provozní místnost. Celková výška rozhledny je 26 metrů a má dvě vyhlídkové plošiny. Na nejvyšším ochozu jsou umístěny panoramatické tabule pro snadnější orientaci.
Pivovar
V Rožnově pod Radhoštěm se pivo vařilo až do roku 1949, poté byl místní pivovar po znárodnění na dlouhou dobu uzavřen. Až v roce 2010 se v prostorách původního pivovaru začalo opět vařit pivo v restauračním pivovaru.
Historie vaření piva v Rožnově pod Radhoštěm nicméně sahá až do roku 1712. Místní pivovar byl v rukou významných šlechtických rodů, například Žerotínů, Kinských nebo Rothschildů. Areál původního parostrojního pivovaru byl průběžně rozšiřován z důvodu stále rostoucího výstavu piva a také měnící se výrobní technologie. Z původní výroby svrchně kvašeného piva, které se dochovalo v západních zemích, se u nás přecházelo na výrobu spodně kvašených piv, která vyžadovala potřebu větších prostor ležáckých sklepů a spilek. Poválečný osud byl bohužel k pivovaru nemilosrdný. Ačkoliv byl zásadně rekonstruován a byla instalována nová moderní měděná varna, ta po znárodnění přerovským pivovarem v lednu 1949 byla vyřezána a následně skončila ve šrotu. Podobný osud čekal celou technologii pivovaru a některé její části včetně stovek ležáckých sudů byly převezeny do Přerova.
Součástí dnešního areálu je nejen pivovar, ale zároveň pivovarská restaurace, pivní lázně a Málkova čokoládovna. Pivní lázně kombinují prvky alternativního léčitelství starých Egypťanů a východních kultur s běžnými současnými lázeňskými postupy. Nabízí koupele v pivu ve viktoriánských měděných vanách v prastarých hlubokých pivovarských sklepeních, zábaly z pivovarských kvasnic, čokoládové zábaly nebo zábaly do banánových listů, omývání kokosovým mlékem nebo Tibetské masáže. Pro milovníky slané vody jsou zde k dispozici také mořské lázně.
Málkova čokoládovna je zase velkým lákadlem pro všechny milovníky výborné čokolády. Už na přelomu 19. a 20. století byla paní Málková, rozená hraběnka Anna Kammel von Hardegger, vyhlášenou cukrářkou a pro svého manžela, sládka a majitele Rožnovského pivovaru připravovala jen ty nejlepší sladkosti. Její dochované recepty jsou dnes velkou inspirací pro současné majitele čokoládovny. Dominantou dnešní manufaktury jsou pralinky na nejrůznější způsoby, pochutnáte si tady ale i na i jiných čokoládových specialitách.
A po náročném dni plném nejen gastronomických zážitků můžete využít nabídku ****In Spirit hotelu přímo v areálu. Hotel má jedinečnou atmosféru, můžete si zde vybrat pokoje nebo apartmány s tématikou Aztéků, starověkého Egypta, Tibetu nebo třeba japonské sakury.
Závěrečné hodnocení
Pivovar se zaměřuje především na spodně kvašená piva, nicméně v nabídce pivovaru můžete občas naleznout i sezónně vařené svrchně kvašené speciály. Piva se vyznačují střední hořkostí, nabídka zahrnuje také řadu piv s vyšší stupňovitostí, která se vyznačují plným tělem a hutností. Všechna námi vyzkoušená piva měla hustou bohatou pěnu, která krásně kroužkovala po sklenici. Z názvů piv je patrné, jak jsou si zde vědomi bohaté a prestižní historie z minulých století, kdy tento pivovar vlastnily některé významné šlechtické rody.
Moc se nám libí široké uchopení celého projektu, kdy se na jednom místě podařilo dnešním majitelům vybudovat komplex nabízející zážitkové pobyty pod jednou střechou. Řemeslný pivovar, čokoládová manufaktura, pivní a mořské lázně i luxusní hotelové ubytování. Můžete zde absolvovat také hodinovou prohlídku pivovaru s řízenou ochutnávkou piv nebo se přihlásit k doktorskému studiu pivních věd, v rámci kterého se od místních sládků dozvíte vše, co jste o pivu kdy chtěli vědět. Nechybí ani řízené ochutnávky, slepé testy nebo čichové testy a můžete získat univerzitní diplom o absolvování rožnovské Fakulty pivních věd s titulem Doktor pivních věd "DoctorisCervisiam"(PvDr).
Škoda, že na webových stránkách samotného pivovaru se poněkud komplikovaněji hledá, jestli je možné si jejich lahvové pivo objednat. My jsme to tak trochu náhodou našli na webové stránce čokoládovny, takže vám usnadníme práci a vše co si přejete, si můžete objednat na stránce www.pivovarska-manufaktura.cz. Ale rozhodně lepším způsobem, jak si nejen toto pivo vychutnat, je osobní návštěva celého areálu a zažít tak atmosféru přímo "u komína".
Pivovar leží na oblíbené Beskydské pivní stezce, která zahrnuje celkem 14 malých i velkých pivovarů, takže můžete váš výlet do této oblasti pojmout i trochu více ze široka...
Přejeme do Rožnova pod Radhoštěm hodně úspěchů v další činnosti, plno spokojených hostů a zákazníků a budeme se těšit na naši návštěvu.
"Po nástupu komunistů k moci v roce 1948 se začaly objevovat snahy o znárodnění pivovaru. Nejhlasitěji o něm prý mluvil zaměstnanec, jehož rodinu Fassmannovi za války finančně podporovali. Koncentrační tábor přežil a vrátil se. "Byl z něj nový člověk. Lidé, kteří dříve nic moc neznamenali, najednou měli velké slovo," podotýká Vladimír Fassmann. V té době byl na povinné vojenské službě. Koncem roku 1948 dostal povolení přijet domů na návštěvu.
V té době do pivovaru přišla delegace mužů z pivovaru v Přerově. Byl mezi nimi předseda komunistické strany a další funkcionáři. Vladimír Fassmann byl svědkem toho, jak jeho matce říkali: "Heleďte, věc je taková, že vy jste malý pivovar, my máme možnosti. Suroviny jsou na příděl a my zařídíme, že je nedostanete. No tak jestli chcete, my bychom byli ochotni vás převzít. Netlačíme, paní, rozmyslete si to. My přijdeme."
Pak přišli znovu den před Vánocemi rovnou s dohodou, která navrhovala, že se z pivovaru stane sklad a Heda Fassmannová bude zaměstnána jako skladnice. "Co maminka mohla dělat? Strana byla výš. Tehdy člověk neměl šanci se bránit. A tím pivovar v lednu roku 1949 skončil, udělali to tak, aby se nemohlo říct, že nám ho ukradli", vzpomíná Vladimír Fassmann.
https://www.pametnaroda.cz/cs/magazin/mista/my-prijdeme-rekli-komuniste-majitelce-roznovskeho-pivovaru-pak-ji-ho-vzali?fbclid=IwAR2tZAn0PnrNMe2OwS8ppLr_Oh-j4QLbM1fAzEFnIah9Si0NJshDffMZVeM