Rodinný pivovar Zichovec5.května 2789440 01 LounyTel. 602 648 383obchod@pivovarzichovec.cz www.pivovarzichovec.cz
Pivovar, který nejen vaří skvělé pivo, ale změnil i tvář celé vesnice. Držíme palce, ať se stejně dobře daří i po přestěhování do města...
Poloha
Louny jsou město v Ústeckém kraji v severozápadních Čechách, ležící na řece Ohři. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel. První zmínky o osadě Luna pochází ze 12. století, ve 13. století bylo na pokyn Přemysla Otakar II. v její blízkosti postaveno královské město. Za husitských válek se Louny přidaly na stranu husitů a v té době byly zničeny místní kláštery dominikánů a magdalenitek. V roce 1517 došlo k rozsáhlému požáru, kvůli kterému musela být velká část města přestavěna. Další pohromou pro město byla Třicetiletá válka, během které byly Louny několikrát po sobě vydrancovány saskými a švédskými vojsky.
Dominantou města je gotický kostel sv. Mikuláše. Trojlodní chrám s krouženou klenbou a jehlanovou střechou postavil v 16. století královský stavitel Benedikt Rejt, který se zabýval také přestavbou Pražského hradu a jeho nejznámějším dílem je Vladislavký sál. Chrámová, 60 metrů vysoká věž, nabízí krásný výhled na celé město a České středohoří. V Lounech se vyskytují přírodní i umělé vývěry podzemních minerálních a léčivých vod. Používaly se zde prameny Mikulášovky a Jánovky, dnes je zde na některých místech volně dostupný zdroj alkalické kyselky - Pramen Luna. Okolí Loun nabízí vícero zajímavých možností na výlety, např. zámek Nový Hrad v Jimlíně ze 14. století, nebo archeologický skanzen v Březně. Ve stálé expozici můžete navštívit pravěké a raně středověké obydlí, postavených na místě odkrytých půdorysů. Děti určitě potěší také návštěva Zooparku v areálu SEKO Aerospace. Mimo minizoo se tu můžete podívat také na největší model jízdního kola v České republice nebo na proudové letadlo Jakovlev.
Pivovar
Rodinný pivovar Zíchovec byl založen v roce 2012 v Zíchovci, jedním z důvodů pro toto umístění byly také kořeny a vzpomínka na prapředka, zichoveckého rychtáře Krahulíka, který v nedalekém Panenském Týnci provozoval vyhlášený zájezdní hostinec. Projekt nezahrnoval jenom stavbu pivovaru, v podstatě došlo k zvelebení celé obce, na zelené louce zde byl vybudován i nový obecní úřad, penzion, koloniál, restaurace, společenský sál a kaplička. Ta zůstala pro pivovar symbolická, tvar domečku v logu pivovaru vychází z tvaru budovy této kaple. Zpočátku se zde vařila téměř výhradně spodně kvašená piva. Následně pivovaru učarovalo spojení piva a dřevěných barelů, do dnešního dne zde bylo naplněno už více než 100 sudů různými pivními styly. Kvůli zvyšující se poptávce a stávajících omezených výrobních prostorech byl pivovar v roce 2016 přesunut do zrekonstruované budovy bývalé tankové střelnice v Lounech. Tady začala etapa nových pivních stylů a nabídka pivovaru se rozšířila o široké spektrum pivních speciálů, které jsou pro pivovar v současné době charakteristické. Pivovar hodně sází na kontakt s fanoušky, v roce 2017 předělal starý autobus Renault City bus na pojízdnou hospodu, od roku 2018 se v pivovaru pořádá oblíbený Zichovec Beer Fest. V roce 2019 se pivovar rozhodl pořídit vlastní stáčecí linku na plechovky, v tomto obalu do budoucna plánuje stáčet většinu své produkce. Dnes se v pivovaru vaří kolem 60 druhů piv ročně. V Zichovci je i nadále v provozu pivovarská restaurace a penzion.
Závěrečné hodnocení
Na tento pivovar jsme byli hodně zvědaví, podle většiny recenzí patří mezi absolutní špičku a i samotný pivovar má velmi dobře zpracovanou marketingovou strategii.
Libí se nám výrazná orientace na nové pivní styly, čím dál více oblíbenější v našich končinách a také u mladší generace. Což je dobře, protože to znamená, že my pivníci, odkojení ležáky, nevymřeme po přeslici... Nutno také podotknout, že Zichovecké speciály nás oslovily víc, než jeho spodně kvašená piva, i když i těm se samozřejmě nedá nic vytknout. Také se nám líbí spousta dalších věcí - koncept celkové obnovy obce, kde se nejednalo pouze o stavbu samotného pivovaru, ale také dalších občansky prospěšných staveb, pivní autobus nebo pivní festival. Za to všechno si pivovar zaslouží velkou pochvalu.
Zároveň se ale nemůžeme ubránit dojmu, že po přestěhování pivovaru do Loun a výraznému navýšení výrobního objemu pivovar tak trochu ztratil ze svého kouzla řemeslně vařeného piva. Zichoveckým pivům se nedá i dnes nic vytknout, ale jakoby se z nich ta řemeslnost tak trochu vytratila.
Možná se tak trochu nabízí srovnání s plzeňským ležákem - spousta lidí vám řekne, že pijí Plzeň a nic lepšího neznají. Přitom za podobnou cenu můžete dnes mít z většiny minipivovarů pivo ve výborné kvalitě, které Plzeň jasně předčí. Trochu podobně se u nás možná začíná vyvíjet také segment malých pivovarů - máme tady nějakou první ligu, která hraje na výsluní, ale nikde není psáno, že ten prales, který kope divizi nebo okresní přebor, je na tom kvalitativně nějak výrazně hůře. Akorát tam musí bojovat se všemi těmi problémy, které jim tyto soutěže přináší a občas trochu těžce postupují do vyšších pater. Přitom se jedná o mužstva, která ve svém středu mají často několik vynikajících hráčů, o kterých, kdyby věděli prvoligové týmy, tak je obratem angažují.
Ano, Zichovec zaslouženě patří do té první ligy, ale myslíme si, že je u nás už více minipivovarů, které mu šlapou na paty, akorát se o nich ještě tolik neví. Což je samozřejmě dobře, protože všechny prvoligové týmy tuto konkurenci určitě velmi dobře vnímají a udělají vše pro to, aby si to své postavení udrželi.
Přejeme proto Zichovci, aby si svou pozici prvoligového hráče nejen udržel, ale třeba časem zaútočil i na titul. Nebude to jednoduché, protože s rostoucím objemem je často dost obtížné udržet i původní kvalitu, ale inspirace na nové pivní styly tady určitě nechybí, takže předpoklady k tomu tady určitě jsou. Dej Bůh štěstí!