Rodinný pivovar ŠvihovNěmčice 23257 65 Loket Tel. 608 057 837info@pivovarsvihov.cz www.pivovarsvihov.cz
Pivní cesta za starými pivními recepturami a tajemnými kláštery...
Poloha
Němčice je malá vesnice nedaleko obce Loket v okrese Benešov, nejstarší dochovalá zmínka o vesnici pochází z roku 1318. Prvním majitelem vesnice byl Jan z Němčic, který pobýval v blíže neuvedené tvrzi. Dalším majitelem vesnice se stal na začátku 15. století Václav z Němčic. Vesnice leží na břehu vodárenské přezdrže, která slouží jako představná vodní nádrž v povodí řeky Želivky kvůli zachycení splavenin ze Sedlického potoka, které by se jinak dostaly do Švihovské nádrže a zhoršovaly tak kvalitu její vody. Vodní nádrž Švihov (většinou známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž ve střední Evropě. Přehradní jezero má délku 38 km. Doprava vody do středočeského kraje a Prahy byla vyřešena projektem tlakového tunelového přivaděče. Více než 50 km dlouhá štola začíná v úpravně vody u hráze a končí nedaleko Jesenice u Prahy. Ačkoliv oblast kolem řeky Želivky byla kdysi jednou z nejnavštěvovanějších částí Vysočiny, dnes v okolí nádrže platí zákaz vjezdu, vstupu, rybolovu i koupání.
V samotných Němčicích stojí určitě za návštěvu architektonicky velmi zajímavý vodní viadukt - kamenný železniční most z let 1901-1902 překračující Želivku. Trať byla sice zrušena v roce 1970, ale most se dochoval.
Pro děti bude velkým zážitkem návštěva nedalekých Hulic s interaktivní expozicí Včelí svět, která umožní návštěvníkům stát se na chvíli včelou. Můžete se zde projít velkým včelím úlem s obřími plástvemi, prohlédnout anatomii včely na dotykových monitorech nebo si pustit zvuky úlu. A nejen v letních měsících zde stojí určitě za návštěvu také Vodní dům, kde kromě vnitřní expozice o lokalitě Želivka čekají na děti i dospělé zajímavé vodní herní prvky ve venkovní části areálu.
V širším okolí se nachází nádherná a především klidná krajina Blanických rytířů, která přímo vybízí k rodinným výletům nebo vyjížďkám na kole. Jedná se o nejmenší chráněnou krajinnou oblast v České republice, z jejíž středu se nad okolní krajinu tyčí legendární Blaník. Na vrchol památné hory s rozhlednou vás dovede z Louňovic pod Blaníkem čtyřkilometrová naučná stezka S rytířem na Blaník s informačními panely.
Pivovar
Historie rodinného pivovaru Švihov začíná v roce 2018, kdy se Anna a její nizozemský manžel Martijn rozhodli k radikální životní i profesní změně, koupili polorozpadlý statek v Němčicích a pustili se do jeho rekonstrukce. Vytváří zde místo, kde se budou lidé stýkat a trávit společný čas, nabídnou domácí kuchyni, farmářský obchod a aktivní vyžití pro děti. Jedná se o klasickou rodinnou svépomocnou akci, kdy každý z rodiny přiloží ruku k dílu, včetně obou dědečků, Annin tatínek se pustil do stavby samotného pivovaru, ten Martijnův zase začal s pěstováním bylin, ovoce a hub na mlátě. Anna je advokátka se specializací na rodinné právo, Maritjn je softwarový inženýr. Absolvoval u nás kurz na sládka a začal podle historického receptu vařit holandská piva stylu Ale podle jím znovu objevených holandských receptur z roku 1840, poté se pustil i do piv belgických... Všechna piva jsou svrchně kvašená, od jemně ovocných až po těžší a hutná trapistická piva. K obnoveným staroholanským recepturám se navíc pojí i zajímavé příběhy - dnešní vlajkovou loď pivovaru, pivo Švihaldo, rozvážely zámořské lodě před sto padesáti lety do nizozemských kolonií, pivo Švihov ALE je zase obnovenou recepturou tradičního staroholandského piva, které na počátku 20. století soupeřilo s plzeňským pivním stylem. Klášterní belgická piva se naopak vyznačují výraznou hutností a vyšším obsahem alkoholu.
Součástí areálu bude také pivní klub, kde bude možné v klidu posedět s přáteli a popovídat si s Martijnem nejen o tom, jak se mu podařilo vypátrat dnes již téměř zaniklé staroholandské receptury. K tomu zde budou k dispozici také holandské vafle nebo jiné speciality. A komu se pak už nebude chtít večer cestovat domů, může přespat v apartmánu s pivním minibarem a snídaní do postele.
Mezitím je možné piva zakoupit nejen v samotném pivovaru, ale také na eshopu nebo v nově otevřeném pražském Švihlém krámu na Korunní.
Závěrečné hodnocení
Tahle degustace pro nás byla skvělá cesta do historie a zároveň současnosti. Nejdříve se vracíme o zhruba sto padesát let zpět ke starobylým holandským recepturám, z nichž některé už úplně zanikly a jiné jsou téměř na pokraji přežití, načež se za chvíli později ocitneme v belgických trapistických klášterech s jejich tajemnými pivními speciály. A to vše na jednom místě, aniž bychom se museli přesouvat v čase... A může za to Nizozemec, který se rozhodl v Čechách vařit holandská piva podle prastarých receptur a k tomu vám přidá i pár skvělých belgických piv. Možná si řeknete - v našich končinách asi trochu nošení dříví do lesa... Ale jen do té doby, než tato piva ochutnáte. V tu chvíli se vám otevře nový pivní svět, který vás obohatí o nové pojetí pivních stylů, na které jsme možná doposud nebyli zvyklí. Každé řemeslně uvařené pivo by v nás mělo vyvolávat emoce - může nám chutnat či naopak, ale důležité je, že v nás vyvolá tu emoci, kterou průmyslově vyráběné pivo zřejmě vyvolat nemůže. To sice splní svou povinnost uhasit žízeň, ale nic víc od něj asi očekávat nemůžeme. Díky nadšení nejen těchto dvou nadšených lidí, kteří se nebáli vzdát se svých lukrativních profesí, aby si mohli splnit svůj sen o nezávislém životě podle vlastních představ, můžeme teď tuto cestu plnou emocí zažít i my.
Jejich piva se vyznačují výbornou pitelností, v případě staroholandských piv také velmi příjemnou svěžestí a originální chutí, u silných belgických piv zase plností s nádechem tajemnosti receptur trapistických klášterů. Nadchnul nás nejen výrazný grepový ALE, ale i další svrchně kvašené holandské jedenáctky. Následoval přechod na belgickou stezku s klášterními silnými pivy, které vás zase dostanou svou plnou a ovocnou chutí.
A až se této sympatické rodině podaří celou myšlenku převtělit do finální podoby, kdy na jednom místě ochutnáte skvělá piva, posedíte si v pivním klubu, nakoupíte si farmářské potraviny, vaše děti se proběhnou na zahradě se zvířaty, strávíte noc v útulném apartmánu a ráno si dáte tu pravou domácí snídani, pak se možná budete vracet domů s myšlenkou, že i vy byste jednou možná chtěli žít podobný život...
Do té doby nezbývá než celé této mezinárodní rodině držet palce, protože nečekaná doba přinesla nejen jim spoustu komplikací a problémů. Ale protože tady určitě elán a nadšení do další práce nechybí, tak pevně věříme, že to vše zvládnou a snad se už brzy na jejich farmářský statek budeme moci přijet podívat. A děkujeme za jejich odvahu začít razit průkopnickou cestu nových originálních piv v našem stále ještě poněkud tradičním pivním prostředí...