Rodinný pivovar RampušákKřovická 267518 01 DobruškaTel. 734 658 596info@pivovardobruska.cz www.pivovardobruska.cz
Pivní cesta za vládcem a ochráncem Orlických hor...
Poloha
Dobruška se nachází v podhůří Orlických hor v Královéhradeckém kraji a je druhým největším městem v okrese Rychnov nad Kněžnou. Žije zde téměř 7.000 obyvatel. Počátky Dobrušky sahají až do středověku, předchůdcem města byla tržní osada Leštná ležící na křižovatce obchodních cest. První písemná zmínka týkající se Dobrušky je z roku 1320, ve které se uvádí, že město bylo obehnáno hradbami a mělo již některá městská práva. Období hospodářské prosperity a růstu společensko-politického postavení města skončilo třicetiletou válkou. V roce 1806 zasáhl Dobrušku největší požár v její historii a velká část města musela být znovu vybudována.
V Dobrušce strávil mládí světově proslulý malíř František Kupka. Jeho díla jsou dnes vystavena na místní radnici a také ve sbírkách Vlastivědného muzea. V tomto muzeu můžete také spatřit i původně téměř třímetrový kel, stoličky a kosti z mamuta. Za návštěvu stojí také rodný dům národního buditele F. V. Heka, jehož životní osud použil Alois Jirásek jako předlohu hlavního hrdiny románu F. L. Věk. Nejen děti v létě přivítají letní koupaliště s krytým bazénem či rekreační oblast u rybníka Broumar. V nedalekém Opočnu se nachází renesanční zámek s letohrádkem, anglickým parkem a rozsáhlou oborou. Milovníci koni určitě navštíví Farmu Baronka, která dětem nabízí výuku základů ošetřování koní a pokročilejším jezdcům také vyjížďky do okolí.
Pro svůj nenáročný profil je okolí Dobrušky oblíbené mezi cyklisty, nachází se zde řada cyklostezek. Milovníci dalekých výhledů určitě nevynechají návštěvu rozhledny Osičina na stejnojmenném kopci přibližně 8 km jižně od Opočna. Dobruška je zároveň výborným výchozím místem pro výlety do Orlických hor a Podorlicka, které nabízí nepřeberné množství aktivního vyžití.
Pivovar
Dobruška se může pochlubit bohatou pivovarnickou tradicí. Nejstarší zpráva o vaření piva na území dnešní Dobrušky pochází z roku 1088, kdy byl kanovníkům vymezen desátek chmele k domácímu vaření piva. Se vznikem městských center se výroba piva stává jedním z nejvýznamnějších práv občanů a v roce 1320 bylo Dobrušce uděleno várečné právo. Majitelem právovarečného domu byl od roku 1790 také F. L. Hek, který vlastnil pivovar na náměstí. Protože kapacita sklepů tohoto pivovaru byla nedostatečná, v druhé polovině 19. století byly vybudovány nové pivovarské sklepy pod Novoměstským kopcem, což uspíšil také další požár v obci v roce 1866. Dodnes jsou zde umístěny sklepy dnešního pivovaru. V nedaleké Křovické ulici byl v roce 1869 vybudován nový pivovar se sladovnou, za komunistického režimu byl pivovar znárodněn a začleněn pod Hradecké pivovary. Po letech chátrání byl pivovar i se sladovnou v roce 1996 uzavřen. V roce 2002 byl celý areál odkoupen rodinou Vedrových, která ve dvou etapách areál kompletně zrekonstruovala a v roce 2008 byla na původní varně uvařena první várka piva Rampušák. Z jedné části je dnes areál využíván k původnímu účelu, tedy k výrobě sladu a piva, byla zde zprovozněna i původní měděná varna a část ležáckého sklepa. V druhé části areálu se nachází převážné sklepní prostory využité jako pivovarská restaurace. Nadzemní část budovy je pak koncipována jako kulturně-zábavní místo, včetně bowlingové dráhy, v objektu jsou také salonky pro pořádání seminářů, školení apod.
Pivovar vaří především spodně kvašené ležáky, které plní jak do KEG sudů, tak i do skleněných lahví s patentním uzávěrem a PET lahví. Sezónně jsou k dispozici také příležitostná sváteční piva nebo svrchně kvašené speciály. Každoročně se zde pořádá oblíbená a vyhlášená akce Den otevřených dveří, která se stala již tradiční a vyhledávanou akcí v širokém okolí.
Pivovar nabízí také možnost ubytování ve vlastních pokojích přímo v areálu.
Závěrečné hodnocení
Wikipedie: "Rampušák je horský duch, vládce a ochránce Orlických hor, obdoba Krakonoše v Krkonoších. Rampušák je odpovědný za počasí, je patronem sportovců a Horské služby a vládne nad horami v zimě, zatímco v létě přebírá vládu Kačenka, která chrání přírodu a má blíže k dětem, k nimž promlouvá hlavně v pohádkách."
Pivovar s krásnou a dlouhou historií... Naše letní čundry po Orlických horách během studijních let pravidelně končily na koupališti v Bystrém u Dobrušky. Naštěstí jsme to stihli ještě před uzavřením pivovaru v roce 1996, protože na točeného Rampušáka jsme se sem vždycky těšili... O to víc nás těší, že v novém tisíciletí došlo ke znovuotevření pivovaru a ještě více jsme rádi, že se zde vaří dobré pivo a také místní Dny otevřených dveří získávají čím dál větší oblibu. Zrekonstruovat tak velký areál muselo stát velké úsilí, práce i finance, ale určitě nechybělo nadšení a s dnešní podobou pivovaru budou majitelé asi určitě spokojeni. Postupem času se z něj stal opět významný regionální pivovar, o čemž svědčí i regionální značky jeho piv. Hraje tak důležitou roli v rozvoji celého regionu a to nejen z pohledu turistického.
Piva se vyznačují příjemnou pitelností, chmelovou chutí a středně vyváženou hořkostí. Je trochu škoda, že se pivovar zatím zaměřuje téměř výhradně na ležáky, rádi bychom ochutnali také nějaké svrchně kvašené speciály, které se obecně těší čím dál větší oblíbenosti. Pivo zatím není možné objednat přes vlastní e-shop, což zejména v této době je opravdu škoda, nicméně přes FB stránky pivovaru si lze objednat dodávku piva na vlastních rozvozových linkách.
Hosté mají také možnost se ubytovat v místním penzionu, vzhledem k turistické atraktivitě regionu to může být určitě zajímavé výchozí místo na výlety do Orlických hor a okolí.
Posíláme naše pozdravy do Dobrušky a doufáme, že až zase jednou zopakujeme naše výlety do tohoto kraje, tak na koupališti v Bystrém dostaneme výborného Rampušáka!