Pivovar Zhůřák
Zhůř 138
335 01 Chocenice 
Tel. 721 775 591
info@pivovarzhurak.cz 
www.pivovarzhurak.cz

Zajeďte si na výlet do Zhůře, kde vaří skvělé pivo americký sládek....

Poloha

Zhůř je malá vesnice nedaleko Nepomuku, s přibližně šedesátkou obyvatel. Místní zajímavostí je Zhůřský křemelák - památný, přibližné čtyři století starý strom dubu letního, který roste nedaleko jednoho místního statku. Strom má obvod kmene 509 cm a roste do výšky 23 m (poslední měření v roce 1975). Dub je od roku 1997 chráněn pro svůj vzrůst, věk a také pro estetickou hodnotu. Okolí Zhůře přímo vybízí k rodinným pěším výletům, například do oblasti Bukové hory s národní přírodní rezervací Chejlava, nebo na Jezevčí skálu s nedalekým výšinným sídlištěm Velká skála. Zde byly objeveny pozůstatky sídlišť chamské kultury z doby středního eneolitu, neboli doby měděné, na našem území přibližně mezi roky 4400 a 2000 před naším letopočtem. Chamská sídliště se umísťovala na menší a osamělé skalní ostrohy a žily zde malé komunity, které v okolí pěstovaly obilí a luštěniny. Na Velkou skálu se nejpohodlněji dostanete po naučné stezce s infopanely a cyklopointy, která začíná v Chocenicích.  

Nejen pro děti pak bude určitě zajímavá návštěva atypické Ždířecké ZOO s dřevěnými, umělecky zpracovanými zvířaty.

Celá oblast nabízí také zajímavé cyklostezky, vedoucími nejen okolními kopci a loukami, ale také řadou malých okolních vesniček. Jedním z cílů může být například rozhledna Kožich nad Libákovicemi, nabízející krásný rozhled po jižním Plzeňsku, včetně hradu Radyně nebo zámku Zelená hora u Nepomuku. Vidět jsou i vrcholky Brd s Třemšínem, jižním směrem lze spatřit také Šumavu.   

Milovníci historie a památek určitě navštíví nedaleké městečko Nepomuk, které je známé hlavně jako rodiště svatého Jana Nepomuckého, nejvýznamnějšího barokního světce. Nachází se zde mimo jiné barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, na jehož místě podle legendy stával světcův rodný dům. Historii místních motocyklových závodů připomíná rodinné muzeum veteránů a historických motocyklů na Zelenohorské poště. K výšlapu pak vyzývá nedaleký barokní zámek Zelená hora, který se nachází na stejnojmenném kopci a do podvědomí veřejnosti se zapsal hlavně nálezem Rukopisu zelenohorského, uzavřením Jednoty zelenohorské a také filmem Černí baroni podle Švandrlíkova románu. 

Pivovar

Pivovar Zhůřák je malý rodinný řemeslný pivovar, který byl založený v roce 2013. Nachází se na samém okraji obce, v klidném prostředí obklopeném loukami a pastvinami. Pivovar má jednu 250 litrovou varnu a pět fermentačních nádrží. Američan Christopher Lewis Baerwaldt se zkušenostmi z pivovaru v Kalifornii a téměř třicetiletou praxí s vařením domácích piv tady v domácích podmínkách připravuje různé typy téměř výhradně svrchně kvašených speciálů. I po přestěhování do Čech se nejprve nadále věnoval svému koníčku, domácímu vaření, než ho časem místní přátelé přesvědčili k založení vlastního minipivovaru. A udělali dobře, protože Chris vaří vynikající piva, sbírá ocenění po celé republice a přispívá k rostoucí oblíbeností těchto pivních stylů, které se výrazně prosazují především v USA nebo Velké Británii. Mezi nejoblíbenější piva z tohoto malinkého pivovaru patří například Asfalt Extreme Stout 20°, Black Hole Imperial Stout 19,5° nebo Morový Doktor 15°, najdete zde ale také neskutečně silnou pětadvacítku Hop Syrup. Tradicí se už stal každoroční Zhůřák Fest, na který pivovárek zve své přátele a pivní nadšence.   

U pivovaru je v provozu letní zahrádka, na které můžete posedět u čepovaného piva každý pátek a sobotu od května až do konce září. Pivo se tady nicméně prodává po celý rok, kromě sudového piva je možné si zde zakoupit také PET láhve podle aktuální nabídky na příjemné popíjení doma nebo s přáteli. 

Závěrečné hodnocení

Každý z nás máme nějaké své životní jistoty, kterých se většinou snažíme držet. A nemáme rádi, když nás někdo z těchto stabilních bodů vykolejí. Co se týče piva, většinou jsme přesvědčeni, že to nejlepší vaříme tady u nás doma, s našimi skvělými sládky, kteří perfektně reflektují naši pivní kulturu a vaří to nejlepší pivo na světě. Pak ale narazíte na Chrise, rodilého Kaliforňana, kterého životní osud přivál na naše území. A začal tady vařit pivo podle svých zvyklostí a životních zkušeností. Pivo, které se skvěle pije a otevíráte jednu lahev za druhou... Američan, který vám najednou zboří mýtus o nedotknutelnosti českého ležáku, někdo, kdo vám přinese jinou dimenzi piva. Ano, tak nějak jsme to cítili po degustaci z tohoto domácího pivovaru ze Zhůře, malinké vesničky v západních Čechách, o které byste asi jinak nikdy neslyšeli a už vůbec byste si sem nepřijeli pro pivo. 

Sice jsme si s Chrisem moc nepopovídali, protože naše znalosti angličtiny a jeho češtiny to tak nějak úplně  neumožňovaly, nicméně vše nejlepší do nového roku jsme si popřáli. O to víc jsme pak byli nadšeni pivem, které jsme si od něj přivezli domů. 

Tady poznáte dokonalou podobu jiných pivních stylů. Výborně nachmelená piva, které vás dostanou svou neskutečnou vůní, chutí a sílou. Pro milovníky dobrého piva už možná nic nebude jako dřív, laťka je tady nastavena velmi vysoko... Ale zároveň jsme moc rádi, že i u některých našich domácích rodinných pivovarů se už začíná objevovat podobně nekompromisní způsob vaření piva, bez ohledu na náklady a ekonomiku provozu, prostě pivo, jak má být, protože si ho vaříte také pro sebe... Některá taková skvělá piva jsme už ochutnali a najdete je i na našich stránkách, pár dalších máme v merku, takže se na ně moc těšíme... 

A do Zhůře si na jaře musíme udělat víkendový výlet na zahrádku s točeným pivem!                

Celkové hodnocení: 9 / 10