Pivovar MONOPOL
Masarykova 433/42415 01 TepliceTel. 727 844 5414info@pivovvarmonopol.czwww.pivovarmonopol.cz
Za dobrým pivem do prvorepublikového prostředí...
Poloha
Teplice jsou lázeňské město mezi Krušnými horami a Českým středohořím, dnes mají přibližně 50 tisíc obyvatel. Do druhé světové války se městu pro jeho vysokou kulturní úroveň i klasickou architekturu přezdívalo Malá Paříž. Archeologické vykopávky dosvědčují, že na území města sídlili pravěcí lovci před 10-40 tisíci roky. Ve 4. století př. n. l. zde pak sídlili Keltové. Termální prameny zde byly objeveny pravděpodobně již roku 762, ale první důvěryhodná zmínka pochází z roku 1057. Mezi evropské panovníky, kteří se v Teplických lázních léčili, patří například car Petr Veliký, budoucí císaři Josef II. a Leopold II., pruský král Fridrich Vilém III nebo švédský král Gustav IV, v místních lázních také došlo k prvnímu setkání mezi Ludwig van Beethovenem a Johannem Wolfgangem Goethem.
Pro dnešní návštěvníky Teplic je kromě místních lázní vyhledávaným cílem také skvěle vybavený a zcela nově zrekonstruovaný akvapark Aquacentrum, v létě pak vodní nádrž Barbora, která vznikla zatopením stejnojmenného povrchového dolu. Jedná se o nejrozsáhlejší vodní plochou v okolí města, umělé jezero vzniklo v 70. letech zatopením povrchového lomu na hnědé uhlí. Hloubka vody dosahuje místy až 40 metrů a právě díky této hloubce je samočisticí schopnost této vodní plochy tak velká, že nehrozí výskyt sinic a čistota vody je přirovnávána k moři. Na Barboře se můžete koupat na dvou písčitých plážích - hlavní a Australské. Hlavní pláž je udržovaná celoročně a nechybí zde ani stánky s občerstvením a plážový bar.
Můžete se také projít Botanickou zahradou s několika skleníky, sportovně ladění turisté určitě navštíví zříceninu gotického hradu na Doubravské hoře. Ta se už dříve stala oblíbeným výletním místem teplických lázeňských hostů, najdete zde i výletní restauraci s vyhlídkou na město Teplice a do údolí řeky Bíliny.
Dalším turistickým cílem je nedaleký Zámek Trmice s muzeem modelové železnice nebo zřícenina Kostomlaty nad obcí Kostomlaty pod Milešovkou. A pro rodiny s dětmi je v Teplicích k dispozici turistický vláček Humboldt s průvodcem.
Pivovar
Pivovar se nachází v nádherném secesním domě z roku 1850 v centru města, který byl původně postaven jako zájezdní hostinec, později v něm bylo provozováno také oblíbené varieté. Součástí stavby byl veliký sál s balkónem a zdobným stropem. Za bývalého režimu zde pak bylo provozováno vyhlášené lahůdkářství Monopol, nicméně docházelo k postupnému chátrání celého objektu. Až po změně vlastníka po sametové revoluci začalo docházet k postupné rekonstrukci a v letech 2012-2014 prošel celý dům rozsáhlou rekonstrukcí. Byla vybudována kompletně nová restaurace s vlastní výrobou piva a také nové hotelové pokoje. Nutno podotknout, že se jednalo o rekonstrukci více než zdařilou, novým majitelům se podařilo vrátit budově původní podobu v prvorepublikovém stylu. Hotel nabízí luxusní pokoje a apartmány, secesní restaurace zase možnost ochutnat typickou staročeskou kuchyni s velkým důrazem na kvalitu a čerstvost surovin. Pro milovníky kávy zde nemůže chybět ani dobová kavárna. Dokonce zde najdete i domácí pekárnu, která připravuje nejen veškeré čerstvé pečivo pro restauraci, ale také dezerty pro kavárnu.
A aby ke spokojenosti hostů nic nescházelo, nemohl samozřejmě chybět ani restaurační rodinný pivovar. Můžete zde ochutnat širokou nabídku od klasických spodně kvašených piv, včetně polotmavého či višňového piva, až po různé svrchně kvašené speciály, vařené podle ročního období. Výstav pivovaru je mezi 1000 až 1200 hektolitrů ročně, kapacita varny je tedy učena především pro zákazníky restaurace, ale je možné si pivo také odnést domů v PET lahvích, v praktických plechovkách nebo také v krásných skleněných lahvích s keramickým uzávěrem. Během roku se v pivovaru vaří také různé speciály, většinou podle ročního období. v Létě tak můžete ochutnat pšeničné pivo, na Vánoce pivo adventní o Velikonocích zase jarní speciál.
Závěrečné hodnocení
K dobrému jídlu v krásném prostředí patří také dobré pití. Proto máme rádi restaurační pivovary, kde si nemusíte kazit chuť z jídla pivem od nadnárodních koncernů či velkých průmyslových pivovarů. K tradiční české kuchyni, ideálně s použitím co nejvíce čerstvých surovin lokálního původu, prostě patří také dobré místní pivo. A tady se to podle všeho velmi dobře podařilo. Na toto pivo ale nemusíte jezdit až do Teplic, díky dobře fungujícímu e-shopu si můžete pivo také objednat na webových stránkách pivovaru. Co se týče samotných piv, nejvíce nás zaujala silnější desítka a polotmavá jedenáctka, téměř všechna ochutnaná piva se vyznačovala dobrou pitelností, stabilní pěnou a střední hořkostí. Po výborných ležácích jsme byli natěšeni také na "ejly", které však podle nás nevybočují z průměru tohoto pivního stylu. Svrchně kvašené speciály se tady ale vaří střídavě podle ročního období, takže uvidíme, co nám paní sládková nabídne příště. Uznání si určitě zaslouží povedená rekonstrukce, která nabízí krásné prostředí nejen pro milovníky dobrého piva.
Teplickému pivovaru přejeme hodně zdaru, především v této době, kdy je restauračním pivovarům prakticky znemožněno jejich podnikání. V Monopolu se proto připojili k dalším protestujícím pivovarům proti přitvrzeným vládním nařízením a nezbývá než jen doufat, že slíbené kompenzace opravdu někdy dorazí...