Pivovar Koníček
Vojkovice 9
739 51 Dobrá
Tel. 603 175 152
pivovarkonicek@seznam.cz www.pivovarkonicek.cz

Když se malý řemeslný pivovar rozroste do trochu větších rozměrů...

Poloha

Obec Vojkovice se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji a žije zde něco málo přes 700 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1520. Místní řeka Lučina byl za Rakouska-Uherska zdrojem místní obživy, protože místní obyvatelé si přidělávali taháním vozů přes tuto vodní překážku. Během 2. světové války byla obec rozdělena na dvě části, část obce byla v Protektorátu Čechy a Morava a druhá část byla naopak součástí říše, kde hranici tvořila řeka Lučina. Jednou z dominant této malé obce je Koníčkův dvůr, první zmínka o zřízení hospody v tomto areálu pochází už z roku 1798. Kolem poloviny 19. století zde začala také výroba lihu, proslulý byl především likér Vojkovská hořká, který sestával z 53 bylin a svého času patřil k uznávaným žaludečním likérům. V poválečném období byla výroba lihu zastavena a v roce 1952 byla budova přestavěna na kravín. I po roce 1989 byl tento objekt využíván pro zemědělské účely a byla zde zřízena jatka. Dnes se zde nachází zrekonstruovaný areál s malinkým minipovarem Koňovárek, pivnicí, cukrárnou a především distribučním centrem pivovaru Koníček. 

Nejbližším významným velkým městem je necelých 10 km vzdálený Frýdek-Místek. Samotný Frýdek byl dříve přezdíván jako slezské Lurdy a patřil k nejznámějším poutním místům ve Slezsku. Nachází se zde z pískovce vytesaná socha Panny Marie Frýdecké, která zbavovala poutníky trápení a neduhů. Za návštěvu ale i dnes určitě stojí pozdně barokní bazilika minor Navštívení Panny Marie s barokní křížovou cestou kolem kostela. Kdo má rád sladké, a především medové dorty Marlenka, si může prohlídnout výrobnu firmy Miko International, kde cukráři podle staré arménské rodinné receptury připravují tyto pochoutky. Pro milovníky dalekých rozhledů jsou zde k dispozici dva vyhlídkové body - věž farního kostela Jana Křtitele s originální Galerií Věž, a Svatojánská věž. V létě především děti určitě přivítají možnost koupání na přehradě Baška nebo v akvaparku u přehrady Olešná, který během prázdnin nabízí i večerní venkovní koupání. Kolem přehrady vede také cyklostezka s asfaltovým povrchem, vhodným i pro in-line bruslaře. A stylové ubytování v duchu středověku naleznete na okraji Frýdku-Místku v Penzionu Hrad se středověkou restaurací ve vyhlídkové věži. 

Nedaleko samotných Vojkovic se pak nachází vodní nádrž Žermanice, kde se konají mezinárodní soutěže ve vodním lyžování a sportovním potápění a je významným místním střediskem vodní rekreace a cestovního ruchu, s hotely, kempy a restauračními zařízeními. A kdo már rád celodenní pěší výlety, může se přímo z pivovaru vydat na rozhlednu Malá Prašivá (706 m. n m.), architektonicky velmi zajímavou dřevěnou chatu s rozhlednou a dřevěným kostelem Sv. Jana Paduánského.

Nicméně nejvýznamnější turistickou atrakcí v širším okolí je určitě Lysá hora (1323 m n. m.), nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd. Můžete se na ni dostat pěšky nebo vyšlapat na kole po cca 9 km dlouhé asfaltové cestě, v zimních měsících je také oblíbeným cílem běžkařů. Z vrcholu je nádherný výhled na celé Beskydy, Malou Fatru a za dobrého počasí také až na Západní Tatry - Roháče. Nejčastějším výchozím bodem na vrchol jsou Ostravice, Malenovice, Krásná nebo Visalaje. Na vrcholu najdete také Bezručovu chatu s restaurací.  

Pivovar

Vznik pivovaru se datuje do roku 2006, kdy zde sládek Mojmír Velký založil řemeslný minipivovar. Postupem času se pivovar neustále rozšiřoval a původní budova přestala kapacitně stačit, proto v roce 2009 byla ve vedlejší přilehlé budově vybudována spilka a ležácký sklep. K zásadnímu rozšíření došlo v roce 2013, kdy byla spuštěna kompletně nová výroba piva v moderním a kapacitně větším pivovaru a kdy také došlo ke změně názvu na Pivovar Koníček. Objekt původního minipivovaru byl nicméně také modernizován a s novou spilkou a ležáckými tanky dnes slouží pro přilehlý hostinec a penzion U Koníčka. V nedalekém areálu Koníčkův dvůr byl poté vybudován centrální zásobovací sklad, pivnice s malou cukrárnou a prodejna Koňotéka, kde je možné si koupit veškerý sortiment piva, suvenýry a oblečení s motivy pivovaru. Vznikl zde také Minipivovárek Koňovárek, kde si pod dohledem sládka můžete uvařit vlastní pivo ve varně o objemu 250l. Minipivovárek slouží mimo jiné i k vývoji nových typů piv.

V současné době činí výstav pivovaru Koníček přibližně 10 tisíc hektolitrů ročně a z kategorie minipivovarů se pivovar zařadil do kategorie malých průmyslových pivovarů. V roce 2015 pivovar zprovoznil poloautomatickou stáčírnu skleněných lahví. Kromě 0,5l lahví pivovar stáčí pivo také do 1,5l PET lahví a samozřejmě do KEG sudů, vše si lze objednat i na vlastním eshopu.  

Pivovar je oblíbený především u místních turistů a cyklistů, v nedalekém hostinci a penzionu U Koníčka se můžete také ubytovat. Pivo Koníček se čepuje především v místním kraji, ale můžete je najít na čepu i v jiných koutech republiky. Pivovar se nachází na oblíbené Beskydské pivní stezce, která zahrnuje celkem 14 malých i velkých pivovarů, což je určitě zajímavá výzva pro fanoušky pivní turistiky. 

Závěrečné hodnocení

Zajímalo nás, jak chutná pivo z původně malého řemeslného minipivovar, který se časem rozrostl do větších rozměrů a přistoupil k poměrně rozsáhlé modernizaci, včetně plnící linky na skleněné 0,5l lahve. Prostě jak chutná jejich pivo, které v dnešním nejrozšířenějším maloobchodním balení stojí jenom o pár korun více, než průmyslově vyráběná piva z velkých pivovarů ze supermarketů. A musíme uznat, že výsledek nás příjemně překvapil. Ano, nejedná se asi o piva, která by soutěžila s nejlepšími minipivovary v hodnocení degustátorů, ale v porovnání s tím, co dnes nabízí maloobchodní řetězce, je tady poměr kvalita / cena určitě na jejich straně. Největší rozdíl vidíme v pitelnosti - zatímco u průmyslových "lahváčů" často nemáte chuť si otevřít hned další, tady budete rádi v popíjení pokračovat... Prostě pivo s příjemnou pitelností a vyváženou hořkostí. Zatím jsme neměli možnost ochutnat točené, tam je to většinou vždy o něco vyšší úrovni, ale většina vyzkoušených lahvových piv nás v této cenové relaci opravdu příjemně potěšila. Možná je to i výzva pro nezávislé nákupní skupiny menších regionálních prodejen, aby tento sortiment zařadila do své nabídky, ale to už samozřejmě necháváme na jiných... Pokud by se některá piva z tohoto pivovaru dala koupit v místních nezávislých prodejnách (nechceme, aby se tento pivovar tlačil do obchodních řetězců) v okolí našeho bydliště, určitě mu dáme přednost před nabídkou toho, co se nám dnes nabízí komerčně.   

Na druhou stranu nás trochu zklamala jednotvárnost různých pivních stylů. Po zdařilé ochutnávce spodně kvašených ležáků jsme očekávali, že následující speciály a silná piva budou mít vzestupnou tendenci. Ale jako bychom trochu ustrnuli na stejné kvalitativní úrovni, bez výraznějšího zážitku. Především svrchně kvašená IPA podle nás neodpovídá tomuto označení, nám spíše připomínala styl polotmavých spodně kvašených piv, bez očekávané výrazné citrusové vůně a dalších aroma. To je trochu škoda a tady si myslíme, že pivovar by se neměl bát v tomto směru trochu více experimentovat. 

Přejeme pivovaru, aby zvládl svou expanzi a stejně tak si přejeme, aby dokázal oslovit i širší skupinu tradičních pivních konzumentů, kteří hledí především na cenovky. Těm může ukázat, že jsou zde také některá piva z menších pivovarů, která nejsou výrazně dražší a přesto minimálně o třídu lepší než ta, která si běžně kupují v supermarketech.

Celkové hodnocení: 6 / 10