Pivovar Falkenštejn
Křinické náměstí 7/12 407 46 Krásná LípaTel. 737 876 242 info@pivofalkenstejn.cz www.pivofalkenjstejn.cz
Do Českého Švýcarska nejen za krásy přírody...
Poloha
Krásná Lípa je městečko v okrese Děčín v Ústeckém krajim a žije zde přibližně tři a půl tisíce obyvatel. Obdobím vzniku Krásné Lípy je pravděpodobně druhá polovina 13. století v důsledku kolonizační činnosti Ronovců, tehdejších majitelů oblasti. První písemná zmínka pochází z roku 1361, kdy je jako majitel vsi uváděn Vaněk z Varemberka. Podle Berní ruly z roku 1654 se v Krásné Lípě v uvedeném roce nacházelo 32 selských statků, 4 chalupníci a 59 domkářů. V roce 1731 byla ves povýšena císařem Karlem VI. na městys a rozvíjela se zde výroba a zpracování textilu. Další rozvoj pak nastal v období druhé poloviny 19. století, kdy místní textilní výroba již měla průmyslový charakter. Vedle průmyslového rozvoje je toto období spjato také s rozvojem turismu, v roce 1885 byl v Krásné Lípě založen Horský spolek pro nejsevernější Čechy, který se zde pomáhal vytvářet turistickou infrastrukturu.
Za návštěvu rozhodně stojí barokní roubený dům U Frinda, nejstarší dochovaný dům ve městě (postaven v roce 1729). Je skvělou ukázkou kombinace barokního vesnického roubeného domu s městským hrázděným domem se dřevěným podloubím. Na náměstí se nachází také Křinický pivovar, kde se vaří pivo Falkenštejn, ale o tom až později...
Město je vstupní branou do východní části národního parku České Švýcarsko, jehož správy je zároveň sídlem. Nachází se zde také informační středisko s dvoupatrovou interaktivní expozicí národního parku. Nejčastějším místním vstupním bodem do Českého Švýcarska je Kyjovské údolí s kaňonem říčky Křinice, kde se údolím dříve plavilo dřevo ze Saska. Po značené stezce můžete s malou odbočkou dojít až k Jeskyni víl - ledový skalní převis s podzemními prostorami, kde zima každoročně vykouzlí okouzlující ledovou výzdobu. Ze dna i ze stropu tady vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, ledové záclony a brčka, a spoustu dalších útvarů připomínajících třeba trpaslíky. Jeskyně je přístupná celoročně, doporučujme s sebou čelovku nebo baterku. Celé Kyjovské údolí nabízí příjemné vycházky či projížďky na kole romantickou přírodu s roklemi, skalními stěnami a různě tvarovanými pískovcovými útvary.
Kdo rád chodí do kopců, určitě navštíví zděnou rozhlednu Vlčí hora, nejstarší rozhlednu ve Šluknovském výběžku, která leží nad stejnojmennou obcí. Archeologický průzkum poblíž Vlčí hory prokázal také existenci středověké lesní sklárny. Další rozhlednou v okolí města je patnáctimetrová, více než stoletá válcová věž z cihel na kopci Dymník. A do třetice, jižně od města, se nachází nejvyšší místní rozhledna - rozhledna Jedlová v nadmořské výšce 774 m n.m. Ze všech rozhleden si můžete prohlédnout krásnou krajinu Šluknovského výběžku, Lužické hory a oblast Českosaského Švýcarska, ve větší vzdálenosti uvidíte také Ještěd, Bezděz, Milešovku nebo Děčínský Sněžník se sousedními Krušnými horami.
A za teplých letních dnů se nejen děti rády vykoupou v nedaleké Kyjovské přehradě, v romantické přírodě luk a lesů.
Pivovar
Název piva Falkenštejn je odkazem na stejnojmenný skalní hrádek u Jetřichovic a zároveň na skalní masív Falkenstein u Bad Schandau, spojuje tak ve svém názvu dva symboly této pískovcové krajiny. Hrad Falkenštejn, nazýván také jako Sokolí hrad, byl založen na přelomu 13. a 14. století a do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky vytesané komnaty a kaple. Nachází se zde tak už jen torzo skalního hradu, který ale nabízí nádherné výhledy do krajiny Saského Švýcarska. V roce 2017 byl hrad zpřístupněn pomocí železných schodišť a na vrcholu vznikla kovová plošina, aby zabránila opotřebení skal.
V Krásné Lípě se však pivo vařilo už v dřívějších dobách, kdy zde mezi léty 1877 až 1949 fungoval pivovar Cornelius Häussler, severně od náměstí. Poslední várku uvařil majitel Kornelius Häusler již pod národní správou v roce 1949, v 60. letech byl celý objekt srovnán se zemí a jeho existence postupně zapomenuta.
K rozhodnutí založit zde pivovar vedl zakladatele nejenom blízký vztah k tomuto nápoji, ale také jejich silná náklonnost k regionu Českosaského Švýcarska. Křinický pivovar, který vaří pivo Falkenštejn, byl otevřen v roce 2013 a vznikl v rekonstruovaném měšťanském domě na Křinickém náměstí, kde dřív býval zájezdní hostinec. V roce 2017 se pivovar rozšířil o "Bílý dům", kam se přestěhovala téměř kompletní pivovarská technologie a kde také vznikl pivovarský penzion. V původním objektu pivovaru zůstal pivní bar s restaurací a malý sál s pivovarskou expozicí, kde je možné pořádat společenské i firemní akce.
Nabídka piv je široká a zahrnuje jak světlé či tmavé ležáky, tak i svrchně kvašené speciály. Pivovar si zakládá na řemeslném zpracování a nepoužívá žádné dodatečné úpravy. Chmel pochází ze žatecké oblasti, voda se používá místní a díky čistotě prostředí Českého Švýcarska a malé tvrdosti je tato voda vynikající pro vaření piva bez jakýchkoli dalších úprav.
Závěrečné hodnocení
Jsme přesvědčení, že každé místo by mělo mít svůj charakteristický pivovar. Prostě pojedete někam na výlet a kromě toho, že se těšíte na túru do krásných míst, tak si asi budete i přát, aby vás tam čekalo také něco z místních tradic a zvyklostí, co tam na místě ochutnáte nebo si přivezete domů, prostě něco, co si v supermarketu nekoupíte... A přesně tohle podle nás skvěle vystihuje pivovar Falkenštejn. Pivovar, který založili lidé milující tuto oblast a kteří vám chtějí vaši návštěvu obohatit také o nějaký ten místní gastronomický zážitek. Takže až budete plánovat dovolenou do Českého Švýcarska, zvažte Krásnou Lípu jako vaše výchozí stanoviště. Kromě nádherné okolní přírody a krásných výletů nejen do Kyjovského údolí (bez masy turistů) zde můžete strávit také příjemné večery například v tomto pivovaru. Líbí se nám jeho moderní pojetí vaření piva v kombinaci s maximálním důrazem na kvalitu, a to nejen u vstupních surovin, ale také při dodržování tradičních řemeslných postupů. Velkou výhodu má pivovar také v možnosti používat kvalitní místní vodu bez nutnosti dalších úprav. Líbí se nám také široká nabídka pivních stylů, od spodně kvašených ležáků až po různé typy dalších pivních stylů. A hlavně se nám líbí, že všechna ta piva jsou velice dobře pitelná, takže každý si tady může najít ten svůj šálek kávy (rozuměj piva...). I když za nás doporučujeme vyzkoušet vše, co bude v době vaší návštěvy zrovna na čepu, protože si myslíme, že vám tady bude chutnat všechno... Pivovar nabízí také vlastní ubytování v pokojích či apartmánech přímo v budově, takže to pak z restaurace nebo z pivního baru nebudete mít do postele daleko...
Posíláme naše pozdravy do tohoto krásného koutu naší vlasti a přejeme pivovaru, ať zvládne tuto složitou dobu a bude na vás připraven v plné síle, až zase budeme mít možnost vrátit se tam, kde se nám líbí... A pokud mezitím pivovar podpoříte nákupem u okénka nebo přes eshop, budou vám tady za to určitě moc vděčni!