Farmářský pivovar Zlatá KrávaNáměstí Augustina Němejce 416 335 01 Nepomuk Tel. 775 335 500 obchod@zlatakrava.cz www.zlatakrava.cz
Když se úspěšný farmář rozhodne vařit výborné řemeslné pivo...
Poloha
Nepomuk je město v Plzeňském kraji, zhruba 30 km jihovýchodně od Plzně a žije zde téměř 4 tisíce obyvatel. Město je známé především jako rodiště svatého Jana Nepomuckého. Nejstarší písemná zmínka o Nepomuku pochází z roku 1144 v souvislosti se založením nedalekého cisterciáckého kláštera. Již dříve existující osada Nepomuk (původně nazývaná Pomuk) se postupně stala trhovou vsí a centrem řemesel a obchodu díky početným okolním klášterům. Velký rozmach osídlení obce pak souvisel se vznikem stříbrných dolů a rýžováním zlata, jehož pozůstatky díky podzemním chodbám jsou ve zdejší krajině patrné dodnes.
K největšímu rozvoji města došlo v 17. až 19. století v souvislosti se svatojánskými poutěmi. Jan Nepomucký se narodil v Nepomuku kolem roku 1340. Stal se veřejným notářem a generálním vikářem pražské arcidiecéze. Jako jeden z nejvyšších církevních hodnostářů se také on ocitnul v centru tehdejších sporů mezi králem a církví, v roce 1393 byl umučen a svržen z Karlova mostu do Vltavy. Kult Jana Nepomuckého se začíná masivněji šířit až v 17. století, v roce 1729 jej pak papež Benedikt XIII. prohlásil za svatého. Stovky svatojánských soch a kostelů se dnes nacházejí nejen v Česku, ale i v zahraničí a svatý Jan Nepomucký se stal nejvýznamnějším barokním světcem. Jako patron vod ochraňuje také mnoho mostů.
Nepomuk se může pochlubit řadou historických památek. Mezi ty nevýznamnější patří určitě poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, který údajně stojí na místě jeho rodného domu. Po svatořečení Jana Nepomuckého nestačil původní kostel svou velikostí velkému počtu poutníků a proto byl na pokyn Adolfa Bernarda z Martinic zbořen a na jeho místě v letech 1734-1738 postaven nový. Ve městě se nachází také Svatojánské muzeum, kde mohou návštěvníci vidět různé exponáty, mezi jinými také repliku lebky sv. Jana Nepomuckého speciálně vyrobenou na 3D tiskárně. Na historii místních motocyklových závodů pak vzpomíná rodinné muzeum veteránů a historických motocyklů na Zelenohorské poště, zámečku na okraji historického centra města.
Hlavní dominantou zdejší krajiny je barokní zámek Zelená hora, který se nachází na stejnojmenném kopci severně od Nepomuku. Do povědomí veřejnosti se zapsal především nálezem Rukopisu zelenohorského, uzavřením Jednoty zelenohorské a novodobě také filmem Černí baroni. Zámek byl teprve nedávno během letních měsíců otevřen veřejnosti.
V nedalekém Železném Újezdu pak můžete navštívit rozhlednu Na skále, železnou telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou. Z výšky 25 metrů spatříte zvlněnou krajinu Šumavy, Písecké hory a hrad Radyni, na severní straně jsou vidět Krušné hory. Za dobré viditelnosti spatříte i vrcholky Alp.
A sportovně založení milovníci horských nebo silničních kol si určitě udělají cyklovýlet do nedalekých Brd.
Pivovar
Řemeslný pivovaru Zlatá Kráva byl otevřen v roce 2018 a díky němu se v Nepomuku začalo po 86 letech opět vařit pivo. Pivovar se nachází v budově původního Turkova pivovaru, ve kterém se vařilo pivo v letech 1870 až 1932. Obnovila jej až místní farmářská rodina Sochorových za pomoci pivovarnické rodiny Petružálků, jejichž dcera Žaneta je dnes vrchní sládkovou pivovaru. Její otec se dnes věnuje hlavně svému minipivovaru v Merklíně, ale tom až zase někdy příště...
Ležácké sklepy a spilka jsou dnes přesně podle plánů z roku 1910 ve sklepních prostorách původního pivovaru. Chátrající budovu koupili Sochorovi od původního majitele Ferdinanda Jiskry, na jehož počest je také pojmenovaná polotmavá Jiskra 13°. Sám pan Jiskra pak ve svých 84 letech dohlížel na první uvařenou várku v novém pivovaru.
Pivovar chytře kombinuje farmaření s moderním řemeslným pivovarnictvím. Nejde jen o název samotného pivovaru, rohaté logo nebo pojmenování piv a CK tanků podle plemen skotu. Rodina Sochorových provozuje nedaleký Sochorův statek, kde na rozlehlých pasekách volně chová několik plemen masného skotu s původem ze Skotska. I v gastronomii má tato rodina už dlouhodobé zkušenosti, je zakladatelem dnes největší gastronomické sítě u nás - Švejk restaurant.
Kromě klasických prohlídek nabízí pivovar také spoustu dalších zážitků, například možnost uvaření si vlastního originálního piva. Vaření se můžete osobně zúčastnit, nebo vám pivo uvaří a přivezou na sjednané místo. Pro firemní nebo soukromé akce pivovar nabízí pivní degustace mimo pivovar s možností účastí pivního someliéra. A v rámci teambuildingu umí pivovar připravit program na míru, spojený nejen s prací v pivovaru, ale také s návštěvou turistických cílů v okolí. V únoru 2021 pivovar otevře také první pivní wellness hotel v České Republice - 14 pokojů v industriálním farmářském designu pojmenovaných po pivech z farmářského pivovaru a především s pípou přímo na pokoji...
Závěrečné hodnocení
Předem chceme ještě jednou poděkovat za vřelé přijetí, prohlídku nádherného sklepení i možnost ochutnat čerstvé pivo přímo z tanků v různých etapách svého zrání.
Pivovar vaří jak spodně kvašená výčepní piva a ležáky, tak i svrchně kvašené speciály různých pivních stylů. Piva se vyznačují převážně vyšší hořkostí, příjemným chmelovým dozníváním a především u speciálů také výrazným ovocitým aroma a svěžestí. Piva mají velmi dobrou pitelnost a chválíme pivovar za širokou nabídku, ze které si každý milovník dobrého piva určitě vybere své oblíbené pivo. Pro cyklisty má pivovar v létě připravené také lehčí cyklopivo. Moc se nám také líbí zdařilé grafické zpracování etiket, včetně obsahu informací, které na nich naleznete.
Točené pivo si můžete vychutnat také přímo ve vlastní pivovarské restauraci - Švejkově restaurantu U Zeleného Stromu na náměstí hned před pivovarem. Ale pánové pozor, na pánských toaletách se zde sudy plní trochu jinak než u tanků... A když budete mít trochu štěstí, můžete tady narazit i na originální jedinečné kousky, to když například sládek cestou do pivovaru koupí 10 kilo citrónů a rozhodne se jimi ochutit právě vařené pivo. Takže vám pak na stole přistane výjimečný citrónový speciál.
Líbí se nám myšlenka propojení farmářského jídla s výborným pivem, na náměty Sochorových kraviček zde narazíte prakticky na každém kroku. Stejně tak tady pocítíte zápal a nadšení, se kterým se tady pivo vaří. Určitě zaujme také nabídka zážitkových služeb, marketingová strategie i velmi dobře zpracované webové stránky, včetně přehledného e-shopu s možností doručení do všech koutů naší vlasti.
Určitě se do Nepomuku přijeďte podívat, a klidně i na více dní. Nudit se tady určitě nebudete a s vlastní pípou na pokoji se nemusíte bát, že by vám náhodou večer došlo pivo...
Ještě jednou srdečně zdravíme, přejeme pivovaru hodně štěstí a zdaru, i nadále sympatický kolektiv a spoustu dalších výborných piv!